Районът на днешен Белозем е привличал хората и щъркелите още от най-дълбока древност. Близостта на река Марица, традиционните оризища и вековната дъбова гора, съществувала до началото на миналия век, са сред най-вероятните причини мястото да бъде така предпочитано от щъркелите и да приютява тяхна колония до наши дни. През 2005 г. селото е номинирано от сдружение „Зелени Балкани“ и получава престижната титла „Европейско село на белия щъркел“ от германската фондация EuroNatur. Така Белозем се присъединява към Мрежата на Европейските села на щъркелите (www.storkvillages.net ), която e основана и се координира от EuroNatur (www.euronatur.org ).
Белозем - Европейско село на белия щъркел в България
Фестивал на Белия Щъркел
В с . Белозем, като част от международна инициатива ”Европейско село на белия щъркел” се провежда „Фестивалът на Белия щъркел“ от 2005 г. когато селото е обявено за Европейско село на белия щъркел в България. Връчването на приза на с. Белозем за ”Европейско село на белия щъркел” през 2005 се състоя по време на Първия Фестивал на Белия Щъркел. От тогава Фестивалът се провежда ежегодно през месец май. Фестивалът на „Белия щъркел” се е превърнал в традиционен празник, не само за жителите на селото, но и за гражданите на цялата община.
ОУ „Гео Милев“, с Белозем спечели поредния си проект към немската фондация ЕвроНатур - "ЗЕЛЕНА УЧИЛИЩНА ГРАДИНКА"
ОУ „Гео Милев“, с Белозем спечели поредния си проект към немската фондация ЕвроНатур! За да се повтори успешният проект за училищна градина “Frutti per la Biosfera“ Образование по околна среда за защита на климата и храненето в Сицилия (до 2019) на по-широка пространствена скала ЕвроНатур започва реализирането на нови проекти по училищните градини, което ще доведе до създаване на градините на техните партньори от Мрежата на Европейските Села на Белия Щъркел.Главната дейност на проекта е градинарстване в училищата. За да се стимулира природно-съобразно образование ЕвроНатур и нейните партньори предизвикат интерес към местни, регионални, сезонни и органични продукти, като плодове и зеленчуци. Като допълнение учениците ще посетят райони, където се отглеждат домашни животни и ще се зароди фестивалът по прибиране на реколтата, където може да се включи фермерския пазар. Като цяло това ще доведе до повишаване на интерес към здравословното, сезонно хранене и връзката с целесъобразни фермерски практики, запазване на биоразнообразието, екосистемни услуги и на човешкото същество.Училищните градини са отделени места на територията на училището или близо до него, с насадени лехи, за които редовно ще се грижат ученици. Те представляват едно специфично допълнително градинарско опитно поле – извън класната стая, което дава пространство за опит, усещания и експeрименти, предизвиква изцяло умовете, сърцата и ръцете на учениците.Приложението на училищните градини може да бъде доста различно в зависимост от ситуацията на място и от целите на проекта. Те не са само места за градински цели, за да се отгледат местни, сезонни и органични плодове и зеленчуци. Училищните градини също така могат да се използват например за обучение по околна среда, за обичайно преподаване, за изкуства и през свободното време.